Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

  • location_on ul. Gdańska 1, Stegna

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie został wybudowany w latach 1681-1683, na miejscu wcześniejszego, pochodzącego z XV w., w typowym dla Pomorza budownictwie ryglowym, zwanym też szachulcowym. W zewnętrznych ścianach kościółka wyraźnie widać drewnianą "szachownicę" konstrukcji wypełnionej cegłą. Świątynia ma jedną nawę z drewnianym, stropem beczkowym oraz wieżę.

Wnętrze kościoła

Atrakcją kościoła jest zabytkowy, pochodzący jeszcze z poprzedniego kościoła, prawie czterystu letni dzwon na wieży kościoła. Dzwon ocalał po pożarze, można go usłyszeć codziennie, w południe. Na dzwonie widnieje łacińska inskrypcja: "Domine, da pacem in diebus nostris" - "Panie, daj pokój naszym czasom". Równie ciekawe jest wnętrze kościoła. Największą ciekawostką jest największy w Polsce obraz, który podczepiony jest do sufitu kościoła, namalował go w 1688 roku Shneider stosując tzw. Szkołę Niderlandzką. Kościelny ołtarz stanowi zagadkę - nie do końca wiadomo kiedy powstał, ani kto go wykonał. Na dziele widnieje data 1687, ale dotyczy ona prawdopodobnie czasu konserwacji. Wówczas prawdopodobnie dobudowano dwa ażurowe skrzydła. W centrum ołtarza znajduje się obraz Rafała Dębskiego "Najświętsze Serce Pana Jezusa". Ołtarz posiada ukrytą za obrazem lustrzaną kopię obrazu Caravaggia "Złożenie do grobu". We wnętrzu znajduje się również chrzcielnica z 1666 roku i ambona wykonana, w 1687 roku, przez Marcina Glabitzkiego. Dzieło jest bogato zdobione: płaskorzeźbami, które przedstawiają 4 ewangelistów i 4 proroków większych oraz ornamentami roślinnymi. Ciekawostką jest także model fregaty, ufundowany pod koniec XIX stulecia przez uratowanych z tonącego statku marynarzy. Od lat do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie latem przybywają melomani. Wówczas to odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez tutejszą parafię i Filharmonię Bałtycką z Gdańska. Kunsztownie wykonany prospekt organowy uratował się z pożaru poprzedniego kościoła, a same organy pneumatyczne pochodzą z 1914 roku, zostały wykonane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy. Posiadają 32 głosy oraz 2 rzędy registrów wysuwanych i 1 ręczny. Dodatkowo wmontowano tzw. Rollschweller. Urządzenie to pozwala na włączenie poszczególnych głosów przez obracanie nogą wałka. Dzięki wszystkim tym dodatkom osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, mogą koncertować na tych organach.

Msze Święte w lipcu i sierpniu

  • poniedziałek - piątek - 18.00
  • sobota - 19.00
  • niedziela i święta - 7.30, 9.00, 11.00, 17.00, 19.00

Informacjie na podstawie strony http://parafiastegna.pl. Zdjęcia pochodzą z https://www.facebook.com/Parafia-Najświętszego-Serca-Pana-Jezusa-w-Stegnie-665535553600916/. Aktualizacja - luty 2020.

Galeria

Lokalizacja

838 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2404 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0