Mikoszewo - jaka jest lokalizacja, co można robić, co zwiedzać,

Mikoszewo

Mikoszewo to znana miejscowość urlopowa położona w bliskim sąsiedztwie ujścia Wisły do morza. Obecne ujście to następstwo przekopu wykonanego pod koniec XIX-tego stulecia. Ziemię uzyskaną z przekopu użyto do budowy wałów przeciwpowodziowych. Po regulacji Wisły zaistniała potrzeba przeprawy promowej, żeby skrócić drogę do Gdańska. Obecnie przeprawa przez Wisłę działa na drodze nr 501. Nowoczesny, zbudowany w 2006 roku, prom to dodatkowa atrakcja Mikoszewa. Prom przewozi pasażerów i samochody od końca kwietnia do października. Pozostałością przedwojennej przeprawy jest basen przy przyczółku współczesnej przeprawy, który dzisiaj sprawuje funkcją małego portu rybackiego i mariny. W ceglanym budynku przy basenie mieści się bar.

Mikoszewo wczasy nad morzem 

Mikoszewo, jak na nadmorską wieś przystało, posiada oczywiście plażę. Co prawda z głównej ulicy miejscowości na plażę jest około 1,5 kilometra, jednak droga wiedzie poprzez nadmorski las, a sama plaża jest piaszczysta i szeroka. Latem działa tu strzeżone kąpielisko obok wejścia nr 89. Na prawym brzegu Wisły, tuż przy ujściu, na północ od Mikoszewa został utworzony rezerwat Mewia Łacha (1991 r.). Chroni się tutaj miejsca gniazdowania rzadkich gatunków ptaków wodnych, rezerwat stanowi także miejsce odpoczynku dla ptactwa w trakcie ich wędrówek. Na dodatek w Mikoszewie znajduje się stacja końcowa Żuławskiej Kolei Dojazdowej - w wakacje warto wybrać się kolejką wąskotorową na wycieczkę do pobliskich miejscowości: Jantar, Stegna, Sztutowo czy do Nowego Dworu Gdańskiego.

Także w okolicy Mikoszewa nie brak atrakcji. W Stegnie warto zwiedzić pochodzący z końca XVII-tego stulecia kościół szachulcowej konstrukcji z zabytkowymi organami, prywatne muzeum bursztynu - Bursztynowa Komnata a najmłodsi ucieszy wizyta w lunaparku. Drewnica i Żuławki to stare wsie mennonickie. Pozostałością po nich są domy gburskie, domy podcieniowe, kościoły, cmentarze oraz wiatraki. Jednym z nich jest koźlak, z 1718 roku w Drewnicy. W Rybinie natomiast warto zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku. Z Mikoszewa, dzięki przeprawie promowej, jest jedynie 20 kilometrów do Gdańska - spędzając więc wakacje w Mikoszewie grzechem byłoby nieodwiedzenie tego zabytkowego i pełnego atrakcji turystycznych miasta. Następnym plusem miejscowości jest dobra komunikacja z Warszawą Łodzią i Śląskiem.

W Mikoszewie bez kłopotu znajdziemy odpowiadające nam lokale gastronomiczne. Natomiast noclegi w Mikoszewie to w przeważającej mierze pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy gościnne, kwatery prywatne, pola namiotowe i kempingi.

Galeria

Lokalizacja

2464 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 6459 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0